Umiar cechuje mistrza

 

Jak zdobyć 8 impów, czyli umiar cechuje mistrzów

Jedno z rozdań ostatniego zjazdu I ligi przejdzie chyba do annałów polskiego brydża.

Podnosimy następującą kartę: ♠- ♥AKW10865 ♦AKD1085 ♣-. Aż się nie chce wierzyć, że jesteśmy po transformacji ustrojowej… Karta nadaje się na transparent na pochód pierwszomajowy!

Ale trzeba licytować. Gramy co prawda Wspólnym Językiem, ale po aktywnej licytacji przeciwników, której z takim układem można się spodziewać, możemy mieć niejakie problemy ze sprzedaniem tej dwukolorówki po otwarciu 1♣. Przygotowujemy prosty plan: otwieramy 1♥, a w następnym okrążeniu licytujemy 7♦.

Przystępujemy do realizacji. Pierwszy etap się powiódł. Kładziemy na deskę 1♥ i przepychamy na drugą stronę. Za chwilę wraca… Z trzema pasami! Partner zaczyna wykładać dziadka od prawej strony - 974 w kierach. Chowamy karty do pudełka, deklarując: „Wszystko moje!”. Na to przeciwnik z lewej: „Hola, ja coś biorę” i pokazuje asa trefl. Nic z tych rzeczy, wzruszamy ramionami. A on na to: „A to?” i wyciąga damę kier w towarzystwie trójki i dwójki. OK, wzruszamy ramionami i zapisujemy do pierniczka te smakowite 230.

Oto cały rozkład:

 

♠ -

 

 

♥ AKW10865

 

 

♦ AKD1085

 

 

♣ -

 

♠ D9652

N

♠ K108

♥ -

W             E

♥ D32

♦ 763

♦ 94

♣ DW1098

S

♣ AK652

 

♠ AW743

 

 

♥ 974

 

 

♦ W2

 

 

♣ 743

 

 Na drugim stole gracz z nasza kartą nie bawił się w półśrodki. Otworzył 7♥. E skontrowała i zarobiliśmy 8 imp. Także w Butlerze +230 przyniosło plusy, co prawda niewielkie (6 imp).

Najciekawszy kontrakt w tym rozdaniu został ustalony w jednym z meczów II ligi, gdzie S rozgrywał 7♠ z kontrą bez siedmiu!

PROTOKÓŁ ROZDANIA