Tak to się robi w Italii - reprezentacja Włoch 2016

Od kilku lat konflikty na linii Włoska Federacja Brydża - sponsorzy (Lavazza, Angelini) mocno rzutują na skład reprezentacji Italii. Po serii tytułów Drużynowych Mistrzów Europy, zwycięstwie w Bermuda Bowl 2013, z reprezentacji wycofali się gracze Lavazzy, którzy przez wiele lat byli kluczowi dla reprezentacji - Norberto Bocchi, Giorgio Duboin i Agustin Madala. Pomimo zaproszenia przez federację, Bocchi - Madala odmówili gry w reprezentacji w latach następnych. W 2014 roku w Opatiji zakończyło się to najgorszym od lat, a kto wie, czy nie w historii, wynikiem - reprezentacja Włoch w składzie Lauria - Versace, Angelini - Sementa, Giubilo - Cima zajęła tam 14. miejsce.

Na tegoroczne drużynowe mistrzostwa Europy (Budapeszt, 16-25. czerwca) pierwotnie powołano reprezentację następującą: Lauria, Versace, Giubilo, Cima, Sementa, Donati. Jednak Giubilo i Cima zgłosili zarządowi Federacji, iż kończą wspólną grę i rezygnują ze startu w reprezentacji. W związku z tym na Budapeszt powołano reprezentację w składzie której obok nie wymagającej rekomendacji pary Lorenzo Lauria - Alfredo  Versace występuje czterech graczy o wiele młodszych - Massimiliano di Franco (27) - Andrea Manno (31), Giovanni Donati (17) - Alessandro Gandoglia (25). Uzasadniono to doskonałymi wynikami tych graczy w imprezach juniorskich rangi mistrzowskiej oraz w turniejach otwartych.

Jeżeli ta drużyna w Budapeszcie zdobędzie medal, będzie stanowić także reprezentację na olimpiadę brydżową we Wrocławiu (3-17. wrzesień 2016). Jednak najwyraźniej władze włoskiego brydża szanse na taki wynik oceniają realistycznie, gdyż jednocześnie rozpoczęto rozgrywki kadrowe, mające wyłonić pary, które dołączyłyby na Wrocław do pary Lauria - Versace (której miejsce w reprezentacji najwyraźniej jest niepodważalne) w wypadku nie zdobycia medalu w Budapeszcie. Do udziału w pierwszym trzydniowym kryterium (15-17 kwietnia) zaproszono 16 par (lista), z których 10 przejdzie do drugiego etapu (10-12 czerwca). Z komunikatu FIGB nie wynika jasno, czy awans z tych rozgrywek jest automatyczny, sformułowanie jest dość enigmatyczne "Zwycięzcy tych rozgrywek będą reprezentować Włochy...", pochodzi ono zresztą z komunikatu na stronie internetowej federacji włoskiej, a nie z regulaminu, do którgo nie udało mi się dotrzeć.

Doszło także do powołania "Club Azzurro" - grupy zawodników zaplecza reprezentacji, głownie 20- i 30-latków, którzy będą, ze wsparciem finansowym i merytorycznym federacji, regularnie trenować i brać udział w turniejach krajowych i międzynarodowych. Koordynatorem tego programu będzie Alfredo Versace.