Szlachetna sztuka obrony - bez pośpiechu...

Według opinii wielu, wist jest najtrudniejszym elementem gry w brydża. Wymaga tego, co rozgrywka, ale dochodzą elementy takie, jak odtwarzanie rąk rozgrywającego i współpraca z partnerem.

Niejednokrotnie można podziwiać zagrania, które szaremu graczowi wydają się niezwykłe, a wynikają po prostu z analizy, idącej krok, a czasem pewnie dwa i trzy, dalej, niż my to robimy...

Popatrzmy na jednego z najlepszych w swoim czasie brydżystów amerykańskich, gracza teamu Asy z Dallas (z którego się wycofał, gdyż żelazna dyscyplina i reżim treningowy były sprzeczne z jego luzackim sposobem na życie, typowym dla mieszkańców Kalifornii), Billy'ego Eisenberga. 

Po licytacji (obie po):

W

N

E

S

 

 

 

1BA1)

pas

2♦1)

pas

2♠

pas

3♥

pas

3BA

pas…

 

 

 

1)15-17 PC;

2)forsujące do dogranej pytanie o 4-kę starszą;

3)5+♥.

z karty

♠ KW65 ♥ AW5 ♦ 952 ♣ 1096

zaatakował ♣10 (wist naturalny):

 

♠ A9

 

♥ D9842

 

♦ W1063

 

♣ K8

♠ KW65

N

♥ AW5

W         E

♦ 952

♣ 1096

S

Rozgrywający zadysponował ze stołu króla (od partnera piątka, zrzutki naturalne) i zagrał w karo, kładąc z ręki damę (od partnera czwórka), po czym zagrał trójkę kier. Co teraz?

Na pierwszy rzut oka narzucają się dwie opcje ‒ wskoczenie asem, aby kontynuować wyrabianie trefli, do których partner doszedłby królem kier, albo dołożenie blotki...

Eisenberg jednak nie gra machinalnie. Z rozgrywki wyglądało, że partner ma króla karo, a mając w treflach damę z waletem, co wydawało się warunkiem niezbędnym do obłożenia, nie może mieć już nic więcej. Króla kier ma więc rozgrywający. I to drugiego ‒ z trzema kierami nie licytowałby 3BA, tylko uzgodniłby ten kolor partnerowi. Dostrzegł więc szansę na stworzenie kierami komunikacji z partnerem, który powinien mieć w tym kolorze 1076 ‒ do trójki dołożył waleta! Zauważmy, że przy królu kier u partnera to takie zagranie nie mogłoby nic kosztować!

Walet został pobity damą. Teraz walet karo, który wziął, i karo ‒ król, as, dziewiątka. Rozgrywający odszedł teraz królem kier. Eisenberg wziął asem i zagrał dziewiątkę trefl, która została przepuszczona. Rozgrywający wziął następnego trefla w ręce, przeszedł do stołu asem pik, odebrał karo i odszedł kierem. Partner Eisenberga wziął dziesiątką i odegrał trefla i zagrał pika. Bez jednej. Bez dołożenia waleta, W musiałby dać dziewiątą lewę na damę pik.

Oto cały rozkład:

 

♠ A9

 

 

♥ D9842

 

 

♦ W1063

 

 

♣ K8

 

♠ KW65

N

♠ 1074

♥ AW5

W             E

♥ 1076

♦ 952

♦ K74

♣ 1096

S

♣ DW54

 

♠ D83

 

 

♥ K3

 

 

♦ AD8

 

 

♣ A732

 

 Marek Wójcicki