Fisher - Schwartz odnoszą się do zarzutów - rozdanie z polskiej ligi

Portal Neapolitan Club opublikował wypowiedź Lotana Fischera na temat zarzutów grupy analityków, dotyczących rozdania z rozgrywek polskiej ekstraklasy z ubiegłego sezonu:

Tytuł w wolnym przekładzie - "Uczciwy brydż"

Z analizy video, przeprowadzonej przez grupę czołowych graczy izraelskich (Amir Levin, Bar Tarnovsky, Eldad Ginossar) wynika, że przy odzywce 4♥ Fisher lekko kaszlnął. Miało to "przestrzegać partnera przed dalszą licytacją z powodu słabych kierów".

Fisher zbija tą argumentację, pokazując wiele rąk otwierającego, z którymi wychodzi szlemik już z siłą 12 PC i przekonując, że ręka S to jest supermaksimum skoku na 4♥. Na bazie tego dowodzi, że nie ma związku kaszlnięcia ze słabością odzywki.

Pełny wywód o tym rozdaniu po angielsku

Kompletny materiał Fishera w języku oryginału

W odpowiedzi na to jeden z ekspertów, Amir Levin poinformował, że to rozdanie znalazło się wśród kilku rozdań (z 200 przeanalizowanych, było w nich 73 kaszlnięcia podczas licytacji), które wzbudzały wątpliwości co do związku kaszlnięcia ze słabością, że były

dowodem przeciwko tezie i zostały załączone dla celów statystycznych, z uwagą, że właśnie tak są interpretowane. Tego Fisher nie zaznaczył przy publikacji rozdania.

Ponadto skrytykował "wyciek" danych, do którego doprowadził Fisher jako próbę wpływania na prace komisji dyscyplinarnej IBF.

Odpowiedź Amira Levina po angielsku

Odbyły się kolejne przesłuchania Fishera i Schwartza przed komisją etyczną IBF. Video z tych przesłuchań upubliczniono na facebookowym koncie Fisher.Schwartz