Arystokratyczna nonszalancja?

Jednym z najbardziej spektakularnych zagrań w obronie jest „manewr cesarski” - odblokowanie przy grze w bez atu w celu stworzenia dojścia do partnera, który ma forty, umożliwiające obłożenie kontraktu. Autorem był podobno cesarz Wietnamu (w latach 1926-1945) Bao Dai - wykształcony we Francji, playboy, zapalony myśliwy i gracz w brydża. Według włoskiej encyklopedii brydżowej, rozdanie wyglądało następująco:

 

♠ AK2

 

 

♥ W3

 

 

♦ 98754

 

 

♣ AW2

 

♠ W53

N

♠ 10976

♥ AK10942

W             E

♥ 8

♦ W10

♦ AK

♣ 63

S

♣ 1098754

 

♠ D84

 

 

♥ D765

 

 

♦ D632

 

 

♣ KD

 

NS grali 3BA z ręki S. W zaatakował asem, królem, a potem dziesiątką kier. Zajmujący pozycję E Bao Dai do drugiego i trzeciego kiera zrzucił asa i króla karo, pozbawiając rozgrywającego jakichkolwiek szans.

Oddaliśmy co cesarskie cesarzowi.

Na wyspach brytyjskich brydżystą, który zrobił największą karierę w polityce był Iain Macleod. W młodości należał do ścisłej czołówki brytyjskiej - w 1937 roku wygrał najważniejszą imprezę na wyspach - Gold Cup, grając w teamie z takimi późniejszymi sławami, jak Maurice Harrison-Gray, Skid Simon czy Jack Marx (autor konwencji 2♣ pytającej o starsze czwórki po otwarciu 1BA, wymyślonej niezależnie od Sama Staymana), a w 1946 Crocfords Cup. W 1950 roku został wybrany do parlamentu, a od 1961 był liderem Izby Gmin i szefem Partii Konserwatywnej.

Jego najbardziej spektakularne rozdanie zawiera motyw odblokowania… Do zastosowania „manewru cesarskiego” brakowało dziewiątki pik… w ręce partnera. Ale odblokowanie było niezbędne. Być może pozbywanie się najcenniejszych aktywów przychodzi łatwiej graczom z talentami politycznymi? Szukanie odpowiedzi na to pytanie zostawiam innym, ale rozdanie jest warte pokazania:

 

♠ D10852

 

 

♥ AW5

 

 

♦ K72

 

 

♣ K8

 

♠ K6

N

♠ W73

♥ K10

W             E

♥ D97432

♦ W9653

♦ 4

♣ DW102

S

♣ 975

 

♠ A94

 

 

♥ 86

 

 

♦ AD108

 

 

♣ A643

 

N otworzył 1♠, a S zamknął licytację odzywką 3BA. Zajmujący pozycję W Macleod wyszedł królem kier! Rozgrywający przepuścił, a na zagraną w drugiej lewie dziesiątkę kier położył waleta. E wziął na damę i zagrał trzeci raz w ten kolor. W nie wykonał "manewru cesarskiego" - miał pierwszą okazję do pozbycia się króla pik - zrzucił karo. Rozgrywający wziął na asa i spróbował piki - nie najlepiej - blotką do asa. Macleod pozbył się króla. S sprawdził piki, grając blotkę do damy. Ta szansa zawiodła. Teraz kara - as i król… Okazało się, że i tutaj nie będzie dziewiątej lewy. S spróbował teraz wpustki - zgrał króla trefl, po czym trefla do asa. Ale Macleod pozbył się dziesiątki i waleta, zachowując dwójkę - zagranego teraz trefla wziął E dziewiątką i kontrakt został obłożony, zresztą bez dwóch.

 (Miniaturka załączona do tekstu to rysunek Amerykanina Ala Hirschfelda z 1947 roku, przedstawiający zdetronizowanego Bao Dai w klubie nocnym w Hong Kongu)

Marek Wójcicki