Przed Opatiją

Kolejne federacje wyłaniają reprezentacje na tegoroczne drużynowe Mistrzostwa Europy, które odbędą się w chorwackiej Opatiji w dniach 21.06-2.07.

Najważniejsze dla nas są oczywiście rozstrzygnięcia w sprawie reprezentacji Polski. W supermeczu open reprezentacja nie dała szans wyłonionym w rozgrywkach kadrowych pretendentom i zapewniła sobie prawo udziału w DME w składzie: Cezary Balicki - Adam Żmudziński, Krzysztof Jassem - Marcin Mazurkiewicz, Jacek Kalita - Michał Nowosadzki. Szczególnie dobrą grę w supermeczu zaprezentowali Balicki - Żmudziński.

Co do naszych dwóch pozostałych reprezentacji - analogiczny supermecz w kategorii seniorów odbył się już wcześniej i reprezentacja pozostaje bez zmian - Julian Klukowski - Wiktor Markowicz, Krzysztof Lasocki - Jerzy Russyan, Apolinary Kowalski - Jacek Romański. W kategorii kobiet - trwają zgłoszenia do rozgrywek kadrowych. Jeżeli zgłosi się 8 lub więcej par, najlepsze pary z tego turnieju będą miały prawo zmierzenia się z teamem kapitana, bazującym na dotychczasowej reprezentacji, który wystąpi najprawdopodobniej w składzie: Cathy Bałdysz - Anna Sarniak, Danuta Kazmucha - Ewa Miszewska, Katarzyna Dufrat - Justyna Żmuda.

Sensacyjne wiadomości nadeszły z Holandii - jedna z "etatowych" par reprezentacji ostatnich lat, Brink - Drijver - ogłosiła, że ze wzgledu na zobowiązania wobec chińskich sponsorów, w czasie mistrzostw Europy musi grać w rozgrywkach ligi chińskiej i nie zagra w reprezentacji. W tej sytuacji holenderscy selekcjonerzy do kwartetu Muller - de Wijs, van Prooijen - Verhees, dokooptowali dwie młode pary, które tak dobrze spisały się w mistrzostwach świata transnational na Bali - Ticha - Ritmeijer, Van den Bos - Van Lankveld i z tej czwórki zostaną wyłonione trzy pary na Opatiję.

Zakończyły się także rozgrywki kadry w Izraelu. Reprezentacja wystąpi w takim samym składzie, jak w Dublinie w 2012: Herbst - Herbst, Fisher - Schwartz, Birman - Padon.