Ligi - po fazie "każdy z każdym"

Dobiegły końca pierwsze fazy rozgrywek ligowych - każdy z każdym. Teraz czeka nas play-off, w których jedni będą walczyć o medale i awanse do wyższych klas rozgrywkowych, a inni będą się bronić przed spadkiem niżej.

Obie nasze drużyny - zarówno w ekstraklasie, jak i w I lidze - zajęły trzecie miejsca i będą walczyć o wyższe cele.

W ekstraklasie rozstrzygnięcia są na razie niespodziewane - prowadzi osłabiony Konkret Chełmno, a mistrz i wicemistrz z ubiegłego roku - RAL Poznań i Ilanka Rzepin będą się bronić przed spadkiem.  Na miejscach 5-8 są drużyny, których raczej mało kto się spodziewał w grupie z szansami na medale -  SPS Construction Kielce, Konstanta Bielsko-Biała, Skobud Tarnobrzeg i Synergia Lublin. W barwach tej ostatniej wystąpili znani interancjonałowie angielscy - David Bakhshi i Artur Malinowski.

EKSTRAKLASA PO RR

A jak grali nasi?

Popatrzmy na wist Kamila Nowaka z meczu z wicemistrzami z ubiegłego roku:

Po licytacji (WE po, NS przed):

W

N

E

S

P.Zawada

Lutostański

Nowak

Miechowicz

 

 

 

1♠

pas

2♣

pas

2♥

pas

3♣

pas

3BA

pas

4♣

pas

4♠

pas

5♦

pas

6♣

pas…

 

 

 

(3♣ było forsujące, 4♣ zachętą szlemikową, 4♠ to cue bid, a 5♦, poza tym, że było cue bidem, wskazywało też nieparzystą liczbę wartości)

Kamil wistował z ręką:

♠10986 ♥K1054 ♦95 ♣A108

Doszedł do wniosku, że N ma, poza królem trefl, także oba czerwone asy (cue bid S 4♠ wyraźnie to wskazał). Ponieważ S pokazał zatrzymanie karo, a także w licytowanych kierach „coś” musi mieć, Kamil odrzucił wyjście w czerwony kolor, a wybrał atak w piki, licząc na możliwość rozcięcia rąk, bądź szansy na promocję, gdyby rozgrywający zgrał szybko trzy lewy w tym kolorze (przy singlu w ręce), a partner miałby skromną dziewiątkę atu. Efekt był taki, jak Kamil sobie wyobraził:

 

♠ K7

 

 

♥ A6

 

 

♦ A7

 

 

♣ KDW9763

 

♠ 32

N

♠ 10986

♥ W98

W             E

♥ K1054

♦ K108432

♦ 95

♣ 54

S

♣ A108

 

♠ ADW54

 

 

♥ D732

 

 

♦ DW6

 

 

♣ 2

 

   Rozgrywający wziął w ręce królem i zagrał waleta trefl - as i ponownie pik… Na damę karo W oczywiście nie podłożył króla i bez jednej. Szlemik w trefle był grany na 7 stołach, ale jedynie dwóch wistujących zdołało znaleźć wist w pika i obłożyć kontrakt.

Jak procentuje praca nad systemem, dowiodło rozdanie z ostatniego meczu (obie przed, rozd. N):

 

♠ 3

 

 

♥ D103

 

 

♦ 52

 

 

♣ KW109542

 

♠ D6

N

♠ AK542

♥ KW6

W             E

♥ A2

♦ A873

♦ KDW96

♣ A763

S

♣ D

 

♠ W10987

 

 

♥ 98754

 

 

♦ 104

 

 

♣ 8

 

Pary WE musiały tutaj zmagać się z blokiem 3♣ gracza N. Efekty były różne - 3♣ z kontrą za 500, 2 razy 3BA, raz skromne 5♦. Szlemów w karo było tylko 4 (na 16 stołów). 2 razy wylicytowano je w meczu Bridge24.pl - Silesia Gliwice, zresztą po identycznej na obu stołach licytacji:

W

N

E

S

P.Zawada

Zawiślak

Nowak

Busse

Krupowicz

Janiszewski

Kujawa

Strzemecki

 

3♣

4♦

pas

5♣

pas

5BA

pas

7♦

pas…

 

 

Obie pary WE stosowały zyskująca powoli uznanie, konwencję „Leaping Michaels”. I nie tylko wiedziały, co znaczy wejście, ale miały i omówione, co dalej… 4♦ oznaczało silną dwukolorówki na karach i kolorze starszym, 5♣ oznaczało kartę z aspiracjami szlemikowymi i fitem karowym, a 5BA przesądzało szlemika, wskazując jednocześnie brak zatrzymania I klasy w treflach… Obaj W słusznie uznali, że skoro partner przesądził szlemika, to czterokrotny fit, dwa asy i figury w starszych muszą dać 13 lew… Proste, prawda? Po raz kolejny potwierdziło się stare powiedzenie „Im więcej potu na ćwiczeniach, tym mniej krwi na placu boju…”

Najprawdopodobniej nasza drużyna w pierwszym meczu play off spotka się z AZS Wratislavia Wrocław (przypuszczam, że Konkret na przeciwnika wybierze Connector Poznań).

EKSTRAKLASA - zasady play off

Nasza druga drużyna, która w grupie południowej I ligi zajęła trzecie miejsce za Elektromontażem Rzeszów i Cracovią Diebold Nixdorf, a pierwszym meczu play off spotka się z ta drugą drużyną - pełną gwiazd, m.in. z czterema graczami z tytułem mistrza świata - Marcinem Leśniewskim, Michałem Kwietniem, Włodzimierzem Starkowskim i Michałem Klukowskim. Uzupełniają ich Justyna Żmuda, Katarzyna Dufrat i Piotr Zatorski.

I LIGA GRUPA S PO RR

I LIGA - zasady play off

Pierwsza faza play off zostanie rozegrana w ostatni weekend stycznia.

Marek Wójcicki