Liga mistrzów 2014 zakończona

Zakończyła się 13. edycja brydżowej ligi mistrzów.

Po raz czwarty z rzędu zwyciężyła GS Allegra Torino (M.T.Lavazza - npc, N.Bocchi - A.Madala, A.Bianchedi - G.Duboin, M.Di Franco - G.Zanasi. W finale pokonali oni mistrzów Niemiec, Bamberger Reiter (M.Gromoller, J.Fritsche, H.Hausler, A.Kirmse, J.Piekarek, A.Smirnov). Trzecie miejsce dla mistrzów Danii - Schaltz (P.Schaltz, D.Schaltz, M.Schaltz, K.Blakset, L.Blakset, M.Bruun), którzy w meczu o brąz pokonali mistrzów Francji, drużynę Zaleski.

GS ALLEGRA

GS Allegra team

BAMBERGER REITER

BC Bamberger Reiter

SCHALTZ

Schaltz

Mistrzowie Polski - Ruch SA AZS Politechnika Wrocław - w składzie prawie z Rosenblum Cup (Gawryś - Klukowski, Gołębiowski - Starkowski, Gromov - Dubinin), po pechowym nie wejściu do czwórki (gdy brakowało już tylko jednego zapisu ze wszystkich meczów Robin Round, byli na 4. miejscu; jednak w swoim ostatnim rozdaniu mistrzowie Francji zanotowali spory zysk i wypchnęli Polaków z walki o medale) zajęli siódme miejsce.

Wyniki finałowych meczów

Pełne wyniki

Te wyniki po raz kolejny ilustrują przewagę zawodowców, grających w stałych, dobrze przygotowanych parach, nad półamatorami, bądź zawodowcami grającymi w przypadkowych zestawieniach. Co prawda nie pasuje do tej tezy wynik drużyny Monaco, która kolejną imprezę zapisze po stronie porażek, ale popatrzmy, jak zawodowcy walczą w trudnej sytuacji.

Po pierwszej połowie finału Włosi przegrywali różnicą 25 imp. Na początku drugiej połowy Bocchi Madala dostali jeden prezent od przeciwników, ale wciąż było to niewiele. I przyszło rozdanie 25 (WE po partii, rozdawał N):

 

♠ 10432

 

 

♥ KDW

 

 

♦ 1097

 

 

♣ KD10

 

♠ AD97

N

W            E

S

♠ K65

♥ A7

♥ 10862

♦ AD83

♦ K42

♣ A65

♣ 432

 

♠ W8

 

 

♥ 9543

 

 

♦ W65

 

 

♣ W987

 

Bocchi z ręką N otworzył 1BA (10-13 PC) i dla Madali (S) nie było tajemnicą, że przeciwnikom idzie co najmniej końcówka. E spasował. Grający słabym bez atu, wiedzą, że pas z tego typu ręką to początek kłopotów, a aktywność daje szansę wybrnięcia. W miarę standardowym posunięciem z tego typu ręką jest Stayman bądź transfer na kiery. Ale na tego typu sekwencje przeciwnicy zwykle mają broń (na Staymana - kontra siłowa, na transfer - wywoławcza do kierów). Tutaj, po pasie E, można było przypuszczać, że W ma nie mniej, niż 15-16 PC. Co wybrał Madala?

final

2BA - w podstawowym wariancie transfer na trefle. No i Niemcy się pogubili. Na 3♣ z kontra po optymalnym wiście można było wziąć 1100. Hausler (W) skontrował 2BA, Bocchi odszedł w 3♣, a Gromoeller € postanowił nie dać się wyblefować i „zaakcentować” walory swojej ręki odzywką 3♥. W mógł jeszcze uratować sytuację odzywką 3BA, ale zalicytował 3♠. E podniósł do końcówki i E musieli wypić tą czarę goryczy, wpadając bez jednej po ataku treflowym. Na drugim stole 3BA z nadróbką i 12 imp dla mistrzów Włoch.

Zdjęcia: Michele Leone