Afera "cynkarzy" - EBL chce iść dalej niż WBF

27 października został opublikowany list prezydenta Europejskiej Ligi Brydżowej, Yvesa Aubry, będący odpowiedzią na list władz Holenderskiego Związku Brydżowego, krytycznego wobec pasywnej postawy władz światowego brydża w sprawach posadzeń o oszustwa, które wypłynęły w ostatnim czasie. Oto wolny przekład tego listu:

Europejska Liga Brydżowa                                                               Lozanna, 27 październik 2015

Yves Aubry, prezydent

 

Szanowny Panie Prezydencie

 

Oświadczenie Światowej Federacji Brydżowej, napisane i opublikowane przez Davida Harrisa w dniu 9. października, spotkało się z zasłużoną krytyką. Krytyka dotyczyła nie tylko niektórych nieadekwatnych deklaracji, ale przede wszystkim wojowniczego tonu oraz nieprzyjemnego wrażenia, jakie można było odnieść - woli ukrycia się za rozważaniami prawnymi, a nie podjęcia konkretnych działań.

Podczas ostatniego Cavendisha, w ubiegłym tygodniu, miałem okazję do rozmowy z Gianarrigo Roną, prezydentem Światowej Federacji Brydżowej. Zasugerowałem mu, że WBF powinno wysłać silny sygnał do krajowych związków brydżowych oraz graczy, pokazujący, że WBF ma nie tylko najlepsze chęci, ale także będzie aktywnie działać przeciwko oszukiwaniu i oszustom. Powiedziałem także, że obowiązkiem prezydenta WBF jest komunikować się w tej sprawie ze środowiskiem brydżowym osobiście, a nie za pośrednictwem pracowników WBF.

Na poziomie Europejskiej Ligi Brydżowej, od pojawienia się w Internecie publikacji na temat podejrzeń o oszustwa, zmobilizowaliśmy się do tego, aby reagować szybko i powołałem komisję śledczą, która natychmiast rozpoczęła działania. Został ustalony harmonogram postępowania, aby nie trwało ono w nieskończoność. Zgodnie z obowiązującym kodeksem dyscyplinarnym, całe postępowanie musi być zakończone przed najbliższymi mistrzostwami Europy.

EBL musi także myśleć o przyszłości. Ponadto EBL rozpoczęła przegląd wszystkich obszarów, jakie mogą być istotne do całkowitego wyeliminowania oszustw z naszej gry, gdzie integralność powinna pozostać najwyższym celem. Składają się na to: poprawki do Kodeksu Dyscyplinarnego, gdzie będą określone kary za konkretne wykroczenia, analiza wszelkich możliwości technicznych monitorowania gry oraz wypracowanie ogólnoświatowego systemu wykrywania i monitorowania wszelkich oszukańczych praktyk.

 

Z poważaniem

Yves Aubry

Prezydent EBL

 

Angielski tekst listu