Atlanta - pierwsze rozstrzygnięcia

Letnie mistrzostwa Ameryki Północnej powoli się rozkręcają. Zapadły pierwsze rozstrzygnięcia. Turniej par arcymistrzowskich Von Zedtwitz Life Masters Pairs wygrali Kanadyjczycy – John Carruthers – Michael Roche. Na drugim miejscu Szwedzi – Peter Bertheau – Frederic Wrang, a na trzecim Amerykanie – Eric Greco – Mike Passell.

Niespodzianka wisiała w powietrzu w finale Grand Nationals Teams (to coś w rodzaju Pucharu Ameryki – grają tu drużyny wyłonione w rozgrywkach wewnątrz dystryktów, odpowiadających naszym OZBS-om, a teamy są kompletowane według miejsc zamieszkania zawodników). W finale spotkały się Floryda – obrońcy tytułu sprzed roku, w składzie: Warren Spector, Michael Becker, David Berkowitz, Gary Cohler, Jeff Meckstroth i Eric Rodwell oreaz Nevada – grająca w czwórkę (należy podkreślić, że finał był już piątym dniem rozgrywek!) – Joshua Donn – Roger Lee, Sylvia Shi – Daniel Korbel.

Po trzech 15-rozdaniowych segmentach Nevada nieoczekiwanie prowadziła 82-63. Jednak rutyniarze – Spector, Berkowitz, Cohler, Rubin, Meckstroh, Rodwell - jeszcze raz pokazali, że walczy się do końca – wygrali ostatnią część 58-5 i obronili tytuł.

Ciekawy może być problem wistowy, przed jakim stanął Josh Donn w pierwszym rozdaniu czwartej części. Po licytacji (WE po, NS przed):

W

Berkowitz

N

Lee

E

Cohler

S

Donn

1♦

3♠

4♥

4♠

5♥

pas

6♥

Pas…

musiał znaleźć wist z ręki:

♠ W752 ♥ K872 ♦ W5 ♣ K85

Wyszedł prozaicznie w piki i kontrakt został wypuszczony, gdyż cały rozkład wyglądał następująco:

Rozd. 16

♠ K1098643

 

WE po

♥ -

 

Rozd. W

♦ D9

 

 

♣ D763

 

♠ D

N

♠ A

♥ D95

W             E

♥ AW10643

♦ K87632

♦ A104

♣ AW4

S

♣ 1092

 

♠ W752

 

 

♥ K872

 

 

♦ W5

 

 

♣ K85

 

Czy kładący wist treflowy był do wymyślenia? Moim zdaniem tak, metodą eliminacji. Karo i kier odpadają na starcie… Pik – w świetle licytacji, przy naszej czwórce w tym kolorze, szanse na odebranie lewy pikowej wyglądają słabo, więc pozostaje trefl…

Floryda zarobiła tu 13 imp, gdyż na drugim stole wygrano 5♥ z nadróbką i był to pierwszy krok do odrobienia strat i zwycięstwa.

Warta pokazania jest także efektowna obrona Austriaczki Jovanki Smederevac z turnieju par. Po licytacji:

W

N

E

S

Smederevac

 

 

1♦

pas

2♥

pas

3BA

pas…

2♥ - 5 pików i 4+♥ poniżej inwitu

znalazła się na wiście z kartą:

♠ 864 ♥ AD9 ♦ 8 ♣ W109652

Doszła do wniosku, że E „pracuje” na pełnych karach, gdyż w przeciwnym razie próbowałby dowiedzieć się czegoś więcej o ręce W i zrezygnowała z mało perspektywicznego, jak oceniła, koloru treflowego. Wyszła asem kier!

Jaki był tego efekt?

Rozd. 26

♠ A92

 

Obie po

♥ K765

 

Rozd. E

♦ W105

 

 

♣ A83

 

♠ DW1053

N

♠ K7

♥ W1042

W             E

♥ 83

♦ 932

♦ AKD764

♣ 4

S

♣ KD7

 

♠ 864

 

 

♥ AD9

 

 

♦ 8

 

 

♣ W109652

 

Partner zachęcił, więc kontynuowała kiery damą, a potem  blotką. Gdy N pobił królem, rozgrywający musiał coś zrzucić. Pozbył się króla pik. N odegrał asa pik i odszedł waletem karo, po czym obrona wzięła jeszcze dwie lewy treflowe – bez dwóch i maks dla NS!

Dzisiaj rusza najbardziej prestiżowy turniej – Spingold Knockout Teams. W 2013 roku wygrała go nasza czwórka – Jacek Kalita, Michał Nowosadzki, Wojtek Gaweł i Rafał Jagniewski.

W tym roku zgłosiło się 78 teamów. Z jedynką rozstawieni są obrońcy tytułu – DIAMOND – czwórka z ubiegłego roku – Diamond – Platnick, Brogeland – Lindqvist została uzupełniona o Sheri Weinstock i Freda Gitelmana. „2” to NICKELL – Nickell – Katz, Levin – Weinstein, Meckstroth – Rodwell, a "trójka" – zwycięzcy ostatniego Bermuda Bowl – Fleisher – Martel, Grue – Moss, Greco – Hampson.

Teamy z naszymi graczami w składzie rozstawiono z numerami:

5.J.Pszczoła, J.Blass, J.Kalita, M.Nowosadzki, S.Brink, B.Drijver

17.M.A.Berg, J.Feldman, K.Buras, G.Narkiewicz, W.Gaweł, R.Jagniewski

41.M.Rippey, B.Garozzo, K.Nowak, W.Strzemecki, L.Cima, A.Gandoglia

Ponadto Polacy grają jeszcze w teamach:

9.P.Gawryś, M.Klukowski, P.Zimmermann, F.Multon, G.Helgemo, T.Helness

11.G.Mittelman, K.Bercuson, P.Zatorski, R.Pachtman, T.Hanlon, L.Amoils

28.A.Wildavsky, H.Weinstein, J.Juster, B.Hamman, B.Igła, F.Piedra

Są też znani z naszej ligi R.Helle i E.Hoogenkamp (56., wraz z Holendrami V.Kiljan – L.Tijssen).

PEŁNA LISTA STARTOWA

Dzisiaj „przycięcie” do 64 drużyn, a potem już pełny knock-out, aż do niedzielnego finału.